Kulturuka i Dyrøy 2024

Vi slipper til Kulturuka i Dyrøy 2024 i dag. Sjekk det flotte programmet! Fra 12. til 21. juli arrangeres kulturuka i Dyrøy.
Det er kulturenheten i Dyrøy kommune som er arrangør for kulturuka. I år smelter vi sammen lokale kulturuttrykk med impulser utenfra. Det folkelige og profesjonelle går hand i hand. Vi er veldig stolt over så mange gode krefter som gjør det mulig å lage ei så flott kulturuke i vår kommune. Her vil vi virkelig se det beste Dyrøy har å by på. Og vi lover; det blir flere overraskelser!
Fredag 12.juli kl. 19:00
Åpning av Kulturuka i Dyrøy ved ordfører.
Sted: Frk. Nilsen kafe og pub, Sommarvindstorget
Lørdag 13.juli kl. 10:00-16:00
Frk. Nilsen kafe og pub
Sted: Sommarvindstorget
Lørdag 13.juli kl. 11:00-14:00
Kafé Tora og Mora med kaffe, is, kalde drikker og andre overraskelser.
I tillegg til lekeplass, fin fjæra, spennende skog, natursti, brygger og båter.
Sted: Camp Solbergfjord
Lørdag 13.juli kl. 12:00
Åpning av fotoutstilling. Jenny-Marie Johnsen, COSMIC JOURNEY 2024
Cosmic Journey 2024 er en i reise i rom fra mikro- til makrokosmos fra jordas indre i form av millimeter tynne snitt av stein til det ytre rom og en total solformørkelse observert i Casper, Wyoming USA 2017. Vi møter også andre kosmiske fenomen som Venuspassasjen i 2012 i kombinasjon med svevende kloder gjennom transparente fargespektre.
Sted: Arvid Hanssen-huset
Lørdag 13.juli kl. 17:00
Han Arvid og livet.
«Han Arvid og livet» er et samarbeid mellom visekunstner Trine Strand og Arne Ivar Hanssen, daglig leder for Arvid Hanssen dokumentasjonssenter, mens musikere er Jan Fredrik Heyerdahl og Marius Nilsen.
I tekst og toner fortelles det fra Hanssens oppvekst i små kår og frem til landskjent forfatter, via arbeidet som journalist og den viktige kontakten med Alt Prøysen og radioprogrammet «Søndagsposten». Her blir det ikke bare gjenhør med noen av Arvid Hanssens mest kjente viser, men også fremført tekster som tidligere knapt har vært tonesatt.
Jan Fredrik Heyerdahl er utdannet klassisk pianist og har mange år som frilanser og pianolærer bak seg. Han har også jobbet som radiojournalist i NRK i mer enn 20 år, og som mer tilfeldig periodepianist er han for tiden informasjonsansvarlig og programleder for Kringkastingsorkestret (KORK).
Marius Nilsen har fulgt konsertforestillingen siden 2015 og tillegg til å være gitarist har han også vært med å arrangere sangene.
Billett: 250,-
Sted: Arvid Hanssen-huset
Lørdag 13.juli kl. 18:00
Rekeaften
Sted: Frk. Nilsen kafe og pub, Sommarvindstorget
Søndag 14.juli kl. 11:00-14:00
Galleri KariNord
Sted: Dyrøyveien 1025
Søndag 14.juli kl. 11:00-16:00
Søndagskafe på Bølgen
Sted: Båthavna, Finnlandsnes
Søndag 14.juli kl. 12:00-16:00
Sommerkafé med servering av varme vafler, kaker, kaffe og brus.
Sted: Dyrøyhamn ungdomshus
Søndag 14.juli kl. 13:00
Åpning av KulTur o-løype.
Bli med å opplev Arvid Hanssen sin lyrikk.
Samarbeid med Arvid Hanssens minnestiftelse, Kultur i Dyrøy og O-laget Sørreisa.
Sted: Arvid Hanssen-huset
Mandag 15.juli kl. 10:00-16:00
Frk. Nilsen kafe og pub
Sted: Sommarvindstorget
Mandag 15.juli kl. 11:00
Familiedag i Nordavindhagen med Barnas turlag
Barnas turlag inviterer til åpen familiedag i Nordavindshagen (på baksiden av Arvid Hanssen-huset). Kom innom for å leke eller slappe av i Turbos egen turcamp. Her kan du få informasjon om årets Turbo-turer i Dyrøy og hent registreringsskjema for turmålene. Kom å få svar på det du lurer på om årets Turboturer, og kanskje finner du andre som har lyst til å gå på tur sammen med deg?
Sted: Nordavindshagen, Arvid Hanssen-huset
Mandag 15.juli kl. 18:00
Åpning av Sommarvindstorget.
Velkommen til åpning av vårt nye sentrumsbygg Sommarvindstorget som har fått navnet fra Arvid Hanssens kjente dikt og vise «Kom sommarvijnn».
Sted: Sommarvindstorget
Tirsdag 16.juli kl. 10:00-16:00
Frk. Nilsen kafe og pub
Sted: Sommarvindstorget
Tirsdag 16.juli kl. 14:00-17:00
Middag for alle i Arvid Hanssen-huset, Gratis.
Kjennetegnene for Lions Club er dugnadsinnsats, innsamling og hjelp til både samfunnet og enkeltpersoner.
I årets kulturuke ønsker Lions Club Dyrøy å skape enda mer samhold og inkludering i Dyrøy gjennom å spandere en middag på alle innbyggerne. Middagen er levert av Dyrøymat.
Sted: Arvid Hanssen-huset
Onsdag 17.juli kl. 10:00-16:00
Frk. Nilsen kafe og pub
Sted: Sommarvindstorget
Onsdag 17.juli kl. 12:00-12:30
Trollmarsj med show fra Vinje.
Trollshow ca kl 13.30.
Trollene syns det var stas å få komme ned fra fjellet og treffe barn og voksne i fjor, så nå vil de komme igjen.
Vi ønsker alle hjertelig velkommen til en forTROLLende opplevelse. Bli med og kle dere ut.
Inngang: Gratis for barn og 100 kr fra 15 år.
Sted: Vinje
Onsdag 17.juli kl. 14:00
Salg av deilig rømmegrøt, risengrynsgrøt med saft, flatbrød og spekemat.
Sted: Dyrøyhamn ungdomshus
Torsdag 18.juli kl. 10:00-16:00
Frk. Nilsen kafe og pub
Sted: Sommarvindstorget
Torsdag 18.juli kl. 11:00
Kulturvandring til Kvalnes med Dyrøy historielag/ historiefortelling
Sted: Kvalnes
Torsdag 18.juli kl. 18:00-21:00
Intimkonsert Terje Espenes
Røtter og Springsteen!
Første september i 2023 slapp Terje Espenes soloalbumet «Røtter».
Terje Espenes er kjent som frontmann i americana-bandet Jack Stillwater, men han står så definitivt også støtt på egne ben. I 2021 slapp Espenes «Hopes and Dreams – The Songs of Bruce Springsteen», etterfulgt av en serie med konserter – hans egen hyllest til sjefen sjøl. Nå er han aktuell med albumet «Røtter», et country-noir-album på klingende nordnorsk dialekt som har fått flere gode kritikker!
Billett: 300,-
Sted: Arvid Hanssen-huset
Torsdag 18.juli kl. 20:00-24:00
Pub på Frk. Nilsen
Sted: Sommarvindstorget
Fredag 19.juli kl. 10:00-16:00
Frk. Nilsen kafe og pub
Sted: Sommarvindstorget
Fredag 19.juli kl. 17:00
«Arte Innuendo»
De fire kunstnerne Jeanette Solbakken, Ellisiv Lindkvist, Torbjørn Heide Arnesen og Kari Nordheim med tilknytning til Dyrøy inviterer til en kveld basert på improvisasjon og samspill mellom utøvere og publikum. Kvartetten ønsker å skape et mulighetsrom der publikum inviteres inn som medskapere. Det blir en performativ, musikalsk, visuell, scenisk og tekstlig kveld når disse kunstnerne slår seg sammen og lager et felles uttrykk.
Billett: 300,-
Sted: Arvid Hanssen-huset
Fredag 19.juli kl. 20:00
Forteller- og pubkveld
Vi tar i på oppfordringen om å lage en ny fortellerkveld på ungdomshuset også i år. Vi tar utgangspunkt i vår kultur og den gang da.
Inspirert fra bøkene «DITT OG DATT» fra U.L Framstegs historie som startet allerede i 1903.
Velkommen til dette og ta gjerne med danseskoene til etterpå hvor vi har pubkveld med alle rettigheter.
Aldersgrense etter forestilling 18 år.
Sted: Dyrøyhamn ungdomshus
Lørdag 20.juli kl. 10:00-16:00
Frk. Nilsen kafe og pub
Sted: Sommarvindstorget
Lørdag 20.juli kl. 11:00-14:00
Kafé Tora og Mora med kaffe, is, kalde drikker og andre overraskelser.
I tillegg til lekeplass, fin fjæra, spennende skog, natursti, brygger og båter.
Sted: Camp Solbergfjord
Lørdag 20.juli kl. 16:00
To konserter med Inge Bremnes!
Inge Bremnes slo gjennom med radiolistede og høyt strømmede låter som «Ikaros», «Meire Vi» og «Himmelblå», alle selvskrevet på eget språk og mål. Og dermed var den lille kystkommunen Kvæfjord i Troms ikke lenger bare kjent som hjemstedet til «verdens beste kake», men også som arnested for en av vår generasjons fremste norske sangere og låtskrivere – med strømminger i millionklassen.
Gratis ungdomkonsert med Inge Bremnes.
Sted: Arvid Hanssen-huset
Lørdag 20.juli kl. 19:00
Inge Bremnes
Billett: 350,-
Sted: Arvid Hanssen-huset
Lørdag 20.juli kl. 20:00-24:00
Pub på Frk. Nilsen
Sted: Sommarvindstorget
Søndag 21.juli kl. 11:00
Gudstjeneste i Dyrøy kirke.
Samling i gamle kommunestua etterpå.
Sted: Dyrøy kirke
Søndag 21.juli kl. 11:00-14:00
Galleri KariNord
Sted: Dyrøyveien 1025
Søndag 21.juli kl. 11:00-16:00
Søndagskafe på Bølgen
Sted: Båthavna, Finnlandsnes
Søndag 21.juli kl. 12:00-16:00
Sommerkafé med servering av varme vafler, kaker, kaffe og brus.
Sted: Dyrøyhamn ungdomshus
Kjøp billetter
Digitalt på Tikkio.com Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.
Forhåndsbestill hos Kultur i Dyrøy på SMS til tlf. 41564348
Sist oppdatert